"Akcja" szczepienia psów p/wściekliźnie

W związku z pytaniami lekarzy weterynarii: czy w dobie pandemii Covid-19 można przeprowadzać "akcję szczepienia psów przeciwko wściekliźnie" odpowiadam, że każdy zdroworozsądkowo myślący człowiek, powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie.Gromadzenie ludzi na danym terenie w wyznaczonym terminie w dzisiejszych czasach stanowi zwiększone ryzyko zarażenia ludzi koronawirusem. Jeżeli rzeczywiście nie ma innej możliwości wykonania usługi szczepienia psów p. wściekliźnie (szczepienia obowiązkowego dla psów) to należy zastosować wszelkie środki ostrożności zalecane przez Ministra Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną, Inspekcję Weterynaryjną, oraz WHO. Poniżej publikujemy opinię mec. Magdaleny Skoneckiej, dotyczącą aspektu prawnego organizowania "akcji szczepienia psów p. wściekliźnie". Należy podkreślić, że organizowanie "akcji" przez wolno praktykującego lekarza weterynarii nie ma podstaw prawnych. Lekarz weterynarii wykonuje szczepienia psa p. wściekliźnie poza zakładem leczniczym dla zwierząt tylko i wyłącznie na wyraźne zlecenie/prośbę właściciela psa na jego posesji, co musi być odnotowane w książce leczenia zwierząt.
ROZ, lek.wet. Piotr Ścigała

pdf small opinia