Paszporty

Ważny komunikat paszportowy.

W ślad za pismem Prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej lek. wet. Jacka Łukaszewicza informujemy, że:

„(...) Zgodnie z pkt 8 cz. II Postanowienia szczegółowe Dobrej praktyki wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących przez uprawnionych lekarzy weterynarii biuro danej okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej dokonuje korekty wpisu po uprzednim uprawdopodobnieniu przez lekarza wet. popełnienia pomyłki. Jako „uprawdopodobnienie” należy traktować przesłanie przez lekarza wnioskującego o dokonanie korekty skanu lub zdjęcia strony paszportu, na której znajdują się korygowane informacje. Wprowadzona korekta musi być zgodna z oryginałem paszportu. Informacja ta dotyczy zmian, które nie mają charakteru korekty „literówki”, ale w sposób znaczący zmieniają treść dokumentu, np. zmiana nazwiska, rasy, numeru mikroczipu, daty implantacji, płci itp.”

„(...) Kolejne nieprawidłowości dotyczą nieterminowego wpisywania do systemu informatycznego wystawionych paszportów przez lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących, co oznacza nie stosowanie się do pkt 19 Dobrej praktyki wystawiania paszportów przez uprawnionych lekarzy weterynarii, w brzmieniu: „Obowiązkiem uprawnionego lekarza weterynarii, który wydał paszport jest umieszczenie w programie WetSystems informacji w terminie 3 dni od dnia wystawienia dokumentu.” W związku z powyższym została w WetSystems wprowadzona modyfikacja, która uniemożliwia po upływnie 5 dni od daty wystawienia paszportu jego wpisanie do systemu przez wystawiającego paszport lekarza weterynarii. Wpisywanie danych po tym terminie będzie możliwe jedynie przez pracowników biura okręgowej izby zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wprowadzaniu przez nich korekt do wpisanych paszportów (po "uprawdopodobnieniu").

Jednocześnie informujemy, że po otrzymaniu wykładni prawnej z Głównego Inspektoratu Weterynarii dla Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej został zmieniony w systemie z 3 miesięcy na 12 tygodni wiek psa, przy którym można dokonywać wpisu szczepienia przeciw wściekliźnie.